Grand Prix*
High School |
Jr. High / Middle School |
1. Skyline2. Viewmont |
1. Oak Canyon2. Carden Memorial |
Choir Competition:
High School:
1st | 2nd | 3rd |
Skyline | Bountiful | Viewmont |
Jr. High / Middle School:
1st | 2nd | 3rd |
Carden Memorial | Oak Canyon | Lakeridge |
Culture Bowl
High School:
Champion | Runner-up |
Skyline | Viewmont |
Jr. High / Middle School:
Champion | Runner-up |
Oak Canyon | Midvale |
Spelling Bees
1st | 2nd | 3rd | |
Level 1 | Caroline W. (Central Davis) | Salar A. (Midvale) | Talia T. (Central Davis) Sam B. (Orem) |
Level 2 | Bree C. (Canyon View) | Mabel W. (Lakeridge) Kendall A. (Corner Canyon) |
Hannah M. (Cyprus) |
Level 3 | Bronwyn B. (Mountain View) | Anna G. (Brighton) | Joseph L. (Orem) |
Level 4 | Anna P. (Timpview) | Dana W. (Orem) | Hannah F. (Timpview) |
Individual Competitions
HIGH SCHOOL
Competition | Level | Exceptionnel | Mention spéciale |
Arts dramatiques | |||
Créativité | — | Alta | — |
Lecture dramatique | 2 | Erin S. (Mountain View) | — |
Lecture dramatique | 3+ | Kent A. (Corner Canyon) | — |
Arts visuels | |||
Creative Works | — | Rebekah J. M. (Skyline) | Katherine B. (Timpview) |
Posters | — | Hannah H. (Cyprus) | Alora E. (Cyprus) |
Interviews | |||
Interview | 3 | Otis S. (Skyline) | Griffin K. (Corner Canyon) Bronwyn B. (Mountain View) |
Interview | 4 | Erin J. (Corner Canyon) | — |
Interview | 5 | Camden S. (Corner Canyon) | Taylor H. (Alta) Dioulde D. (Wasatch Acad.) Anna P. (Timpview) |
Poésie | |||
Poésie | 1 | Makendy W. (Brighton) | Christopher C. (Timpview) Emma J. (Northridge) Anna S. (Viewmont) Alice M. (Bountiful) Camille B. (Bountiful) Megan F. (Cedar) Peter L. (Skyline) Emily B. (Skyline) Adrianna M. (Viewmont) |
Poésie | 2 | Bryce L. (Bountiful) | Avery D. (Bountiful) Malaina T. (Corner Canyon) |
Poésie | 3 | Chandrelyn K. (Viewmont) Zo K. (Skyline) |
Elena R. (East High) Grace H. (Corner Canyon) Rachel P. (Orem) Rebecca S. (Cedar) Makayla F. (Viewmont) |
Poésie | 4 | Audrey L. (Skyline) | — |
Poésie | 5 | Camden S. (Corner Canyon) | Julie B. (Timpview) Claire S. (Skyline) |
JR. HIGH / MIDDLE SCHOOL
Competition | Level | Exceptionnel | Mention spéciale |
Arts dramatiques | |||
Créativité | – | Carden Memorial | — |
Lecture dramatique | 2 | Sephora G.-C. (Lakeridge) | — |
Arts visuels | |||
Creative Works | – | Alanna L. (Midvale) | Aaron M. (Oak Canyon) |
Posters | – | Maija P. (Oak Canyon) | |
Interviews | |||
Interview | 3 | — | Matthew S. (Centennial) Eric M. (Orion) |
Poésie | |||
Poésie | 1 | Anjalee O. (Dixie) | Raica K. (Wasatch) Spencer H. (Carden Memorial) Ambree B. (Orion) |
Poésie | 2 | Nicole G. (Lakeridge) | — |
Poésie | 3 | Charlotte S. (North Ogden) | — |
Examens
Listed below are the students with the top scores on each exam. Only students with scores over 40% are listed. The student with the top score on each exam will receive a “Grand Prix” certificate, the others listed will receive a “Prix d’excellence” certificate.
Exam | High School | Jr. High / Middle School |
Culture 1 | 1. Emma J. (Northridge) 2. Kimberly B. (Northridge) |
1. Jonah B. (Canyon View) 1. Devin K. (Canyon View) 1. Tallis S. (South Jordan) 2. Saylor S. (Oak Canyon) |
Culture 2 | 1. Jeffrey P. (Bountiful) 2. Kylie A. (Northridge) 3. Madison H. (Corner Canyon) |
1. Bailey R. (Churchill) 2. Jacob K. (Centennial) 3. Parker D. (South Jordan) 3. Lucas S. (Canyon View) |
Culture 3 | 1. Megan V. (Skyline) 2. Elena R. (East High) |
— |
Culture 4 | — | — |
Grammar 1 | — | 1. Kaira H. (Central Davis) 2. Evelyn A. (Oak Canyon) 2. Jane D. (Canyon View) 2. Artie M. (Canyon View) |
Grammar 2 | 1. Kaeley C. (Bountiful) 1. Nathan W. (Brighton) 2. Natalie R. (Bountiful) 3. Brittlynn S. (Northridge) |
1. Rebecca L. (Canyon View) 2. Caroline W. (Central Davis) 3. Austin W. (Oak Canyon) |
Grammar 3 | 1. John M. (Skyline) 2. Aubree K. (Cedar) 3. Griffin K. (Corner Canyon) |
1. Lauren B. (Churchill) |
Grammar 4 | 1. Cera G. (Riverton) 2. Sonja M. (Orem) 3. Brennan M. (Bountiful) 3. Rachelle N. (Orem) |
— |
Listening 1 | — | 1. Dakota E. (Canyon View) 1. Adrienne H. (Canyon View) |
Listening 2 | — | 1. Daniel B. (Canyon View) 2. Alec W (Canyon View) |
Listening 3 | 1. Alice H. (Cedar) 1. Katrina L. (Skyline) 2. Shana F. (Cedar) 3. Alexander M. (Skyline) |
— |
Listening 4 | 1. Kiki K. (Skyline) | — |
Reading 1 | 1. Maia S. (Skyline) | 1. Beverly C. (Canyon View) 2. Lourdja F. (Canyon View) |
Reading 2 | 1. Julianne L. (Brighton) 2. Avery D. (Bountiful) |
1. Jalsyn R. (Canyon View) |
Reading 3 | 1. Lydia M. (Viewmont) 1. Soriana N. (Riverton) 2. Bryn J. (Corner Canyon) 2. Zo K. (Skyline) 2. Valeria P. (East High) |
— |
Reading 4 | 1. Audrey L. (Skyline) 2. Melanie N. (Skyline) 2. Mercedes P. (Skyline) 3. Michaela L. (Mountain View) 4. Alyssa S. (Northridge) 4. Isaac W. (Mountain View) |
— |
Vocabulary 1 | 1. Joseph L. (Orem) 2. Mari B. (Snow Canyon) |
1. Kimberly W. (Canyon View) 2. Cora J. (Canyon View) 3. Daniel B. (Canyon View) |
Vocabulary 2 | 1. Erika G. (Riverton) 2. Meagan Jonas (Bountiful) 3. Darci A. (Mountain View) |
1. Emilie P. (Canyon View) 2. Machayla G. (South Jordan) 3. Aurora N. (Oak Canyon) 4. Holly N. (Oak Canyon) |
Vocabulary 3 | 1. Sarah W. (Skyline) 2. Tiffany G. (Orem) 2. Otis S. (Skyline) 3. Shae R. (Cedar) 3. Borivat X. (Brighton) |
— |
Vocabulary 4 | 1. Bronwyn B. (Mountain View) 2. Rachel P. (Orem) 3. Kamille O. (Riverton) |
— |
* – The Grand Prix is awarded to the school in each of the two levels that had the highest average score per participant (i.e. the sum of points based on ratings and weighted for group events like the choir competition, divided by the number of participants). To be eligible for the Grand Prix, a school must have had more than 10 French Fair participants.